$config[ads_header] not found

Wyjaśnienie definicji o połowę (lub o połowę) w golfie

Spisu treści:

Anonim

„Połowa” jest terminem golfowym używanym w grze meczowej (ale nie w grze z uderzeniem), aby wskazać wynik remisowy na pojedynczym dołku lub na zakończonym meczu. Na przykład:

• Dwóch golfistów gra w mecz. W pierwszym dołku w meczu obaj gracze notują wyniki 4. Remis 4-4. To oznacza, że ​​zmniejszyli o połowę dziurę.
  • A jeśli Golfer A i Golfer B zakończą remis w meczu, mecz zostanie zmniejszony o połowę. Bez zwycięzcy, bez przegranych - połowa.

Kluczowe dania na wynos

• „Połowa” jest terminem używanym w grze w golfa w trybie „match-play”, co oznacza, że ​​dwóch golfistów (lub dwie strony) grających w meczu remisuje na danym dołku lub w meczu całościowym.
  • Począwszy od wydania regulaminu gry w golfa w 2019 r., R&A i USGA przestały używać „o połowę” i zaczęły używać „remisu” - terminu łatwo zrozumiałego dla osób niebędących golfistami i zwykłych fanów golfa niezbyt zaznajomionych z rozgrywkami meczowymi.

Golfiści używają terminów, aby opisać końcowy wynik („Mecz był o połowę”) lub potrzebny wynik („Muszę zmniejszyć o połowę dołek, aby wygrać mecz”). Lub golfista może powiedzieć: „Wygrałem o połowę 18. dołek, aby wygrać mecz”. Albo spiker powie: „Ten putt ma zmniejszyć o połowę dziurę”.

Oczywiście te warunki gry w golfa pochodzą od „połowy”. W grze meczowej wygrywasz mecz, wygrywając więcej dołków niż przeciwnik. Ale kiedy remisujesz na danym dołku, nie wygrywa ani nie przegrywa dołka - zamiast tego możesz myśleć o nim jako o każdej wygrywającej (lub przegrywającej) połowie dołka.

Zobacz punktację Match Play, część naszego Match Play Primer, aby dowiedzieć się więcej o kaprysach rozgrywki.

Dlaczego golfiści nie mówią po prostu „remis” zamiast „o połowę”? Połowa zawsze była terminem używanym przez dwa organy zarządzające golfem, R&A i USGA, w oficjalnych zasadach. Jednakże, począwszy od wydania regulaminu gry w golfa w 2019 r., Połowa została odrzucona, a teraz związana w preferowanym terminie. Golfiści, fani, nadawcy, dziennikarze mogą nadal używać o połowę, jeśli chcą, ale „związany” jest teraz terminem używanym w zbiorze przepisów.

Mecze o połowę nie zawsze są możliwe w Match Play

Wszystkie turnieje i formaty rozgrywek meczowych zawierały dołki o połowę, ale nie wszystkie umożliwiają mecze o połowę. Połówki są możliwe w najbardziej znanych turniejach gry w golfa - w międzynarodowych turniejach drużynowych, takich jak Ryder Cup i Solheim Cup. W tych wydarzeniach golfiści zdobywają punkty dla swojej drużyny, wygrywając mecz. Jeśli mecz zakończy się remisem lub połową, każdej ze stron przyznaje się pół punktu.

Pomyśl jednak o zestawie meczów, w którym golfiści muszą wygrać mecz, aby przejść do następnej rundy. W pierwszej rundzie, Golfer A i Golfer B ukończyli 18 dołków kwadratowych (remis). Czy to połowa? Nie, w tym przypadku musi być zwycięzca - ktoś musi wygrać, aby przejść do drugiej rundy. Zatem A i B grają dołki, dopóki jeden z nich nie wygra dołka, a tym samym meczu.

Rozstrzyganie więzi, gdy zakład w golfa zostanie zmniejszony o połowę

Wyobraźmy sobie teraz inny scenariusz: Golfer A i Golfer B są kumplami grającymi ze sobą dla zabawy - i dla zakładu. Ale kończą 18 dołkami w remisie, co oznacza, że ​​mecz jest zmniejszony o połowę. Ale stawką jest stawka! Co się dzieje?

Idealnie A i B zagraliby 19 dołek, 20 i tak dalej, dopóki ktoś nie wygra meczu. Ale często nie jest to możliwe na zatłoczonych polach golfowych. Taki mecz jest naprawdę zmniejszony o połowę.

Istnieją jednak sposoby na rozliczenie zakładu. Najczęstsze sposoby na zerwanie remisu podczas grania większej liczby dołków są niemożliwe:

• Odłamek. Każdy golfista upuszcza piłeczkę golfową tuż obok zielonego (18. zielonego, jeśli to możliwe, bez wstrzymywania gry lub inaczej zielonego treningu) i żetonów. Mecz jest nadal o połowę mniejszy, ale najbliżej dołka na chip-off wygrywa zakład.
  • Lub tak zwana metoda „Countback” lub „Scorecard Playback”. A i B porównują swoje wyniki na 18. dołku. Jeśli jeden jest niższy od drugiego, ten golfista wygrywa remis. Jeśli nie, wracają do 17. dołka. Czy ktoś wygrał 17 miejsce? Jeśli tak, masz swój remis. Jeśli nie, wróć do 16. dołka. I tak dalej, dopóki remis nie zostanie rozstrzygnięty.